Sağlıklı Bir At Nasıl Beslenmeli?ATLARDA BESLENME

Atlarda beslenme konusu oldukça ciddi bir meseledir. Ben de sizlere en ciddi tavrımı takınarak anlatacağım. Haydi başlayalım: 

Her canlının yaşamını devam ettirebilmesi için beslenme zaruri bir ihtiyaçtır. Özellikle doğumdan itibaren yeni doğan canlının hayata tutunması için verilen besinlere dikkat edilmelidir. Çiftlik hayvanlarında ise ilk anlarda verilen kolostrumun önemi oldukça fazladır. Ağız sütü olarak da bilinen kolostrum doğumdan sonra anneden gelen süttür. Bu süt koyu kıvamlı ve koyu renklidir. Normal süt oranına nazaran daha az miktarda salgılanan kolostrum yeni doğan bağışıklığı için oldukça önemlidir. Kolostrumun salınımı ise değişkenlik gösterebileceği gibi bir iki gün kadar sürebilir. 

Yeni doğan atların yani tayların bağışıklığı için de ağız sütü diğer geviş getiren hayvanlar kadar önemlidir. Fazla olan ağız sütü dondurucuda -20 derecede bir yıl kadar saklanabilir. İhtiyaç hâlinde benmari usulü eritilerek kullanılabilir. Vitamin ve enerji açısından zengin olan kolostrum kalitesi de hayvandan hayvana değişkenlik göstermektedir. Hayvan ne kadar sağlıklı ise kolostrumun kalitesi de o kadar fazladır.

TAYLARIN BESLENMESİNDE TEMİZLİĞİN ÖNEMİTayların beslenmesinde temizlik de bir o kadar önemlidir. Yeni doğanların bulunduğu ortam kuru ve havadar olmalıdır. Yine aynı şekilde kolostrum alınan annenin memesi temiz olmalıdır ki yeni doğan yavruya hastalık bulaşma riski olmasın. Kolostrum yeni doğan yavruya şişe veya ağız tüpü aracılığıyla verilebilir. Bu aracı aletlerin de temiz olması dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Taylarda gelişim günlük alınan besin oranına ve kalitesine bağlıdır. 3 haftadan sonra sütle birlikte konsantre yemle tayların beslenmesi desteklenmelidir. Verilen yemlerde protein ve enerji oranına dikkat edilmelidir. Aksi hâlde protein oranı düşük enerji oranı yüksek yemler tayların yağlanmasına neden olur. Bununla birlikte tayların gelişimi için yetiştiği ortam da önemlidir. Dar ve havasız bir alan yerine açık ve serbest yerleri tercih etmek kemik gelişimini olumlu etkiler. Eğer taylara süt ikame yemleri verilecekse bu yemlerde bulunan protein ve yağ oranları incelenmeli ve yine yem kalitesine önem verilmelidir. İlk yıl hızlı büyüme gösteren tayların gelişimi ırk, cinsiyet ve beslenme şekline göre değişkenlik göstermektedir. 150-200 kg canlı ağırlığına ulaşan taylar sütten kesilebilir. Bu da atlarda genellikle 5 ve 6. aylarda olmaktadır. Sütten kesme bir anda olmamalı bu geçiş sürecinde taya katı yem yavaş yavaş verilmelidir. Tay ve kısrak birbirinden uzak yerlere koyularak taya su ve katı yem verilerek bu geçişe alışması beklenir.

AYGIR VE KISRAK NEDİR, NASIL BESLENMELİDİR?Dişi taylar 3 yaşını doldurduktan sonra ise kısrak olarak adlandırılırlar. Kısrakların yemlerinde protein oranına dikkat edilmeli hijyen ve kalite göz ardı edilmemelidir. Beslenme hatalarına karşı oldukça duyarlı olan kısrakların besin ihtiyaçlarını tam karşılamak esas olmalıdır. Kısraklarda da meme ve yaşanılan ortam temizliğine önem verilmelidir. Kısraklarda gebelik süresince verilen besinlere dikkat edilmeli ve bu dönemde östrojen etki yaratan bitkilerden kaçınılmalıdır. Gebelikte kısrağın gereğinden fazla beslenmesi doğumun zorlaştırırken bununla birlikte yetersiz süt verimine bazen de güçsüz tay doğumlarına sebep olabilir. Yaklaşık 11 ay gebelik süreci olan kısraklarda son üç ay yem alım kapasitesi azalmaktadır. Doğumdan 24 saat önce hafif yemlerle beslenmelidir. Süt vermeyen ve gebe olmayan hayvanların da ihtiyaç duydukları oranda beslenmesi gerekir.

3 yaşını dolduran erkek taylara ise aygır denilmektedir. Aygırlarda beslenme sperm üretimi ve kalitesi açısından önem taşır. Yani beslenme üremeyi doğrudan etkilemektedir. Aygırlar  yaşından itibaren damızlık olarak da kullanılabilirler.

AT BESLENME SAATİNİN ÖNEMİ

At beslenmesinde önemli olan bir diğer hususta besleme saatidir. At beslenen saat belirli olmalı ve her gün aynı saatte besin verilmelidir. Atların ulaşabileceği yerlerde temiz su bulunmasına dikkat edilmelidir. Besinlerinde de ani değişimlerden kaçınılmalı yapılacak değişimler alıştıra alıştıra yapılmalıdır. Çalışmadan hemen önce veya hemen sonra yem verilmemelidir. Ve en önemli nokta ise yem verilen yerlerin hijyenik olmasına dikkat edilmelidir. Atların besinleri düzgün öğütmeleri için diş sağlığı da oldukça önem taşır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar