Büyük Sürpriz (50 to 1) FilmiAt sevdalısı oluruz da film izlemez miyiz? Elbette açar sonuna dek ekrana kilitleniriz. Ben zaman zaman komik, kimi gün de duygusal filmleri tercih ederim. İçine biraz drama ekilmiş olsa yeter. Sezen Abla'nın "Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir" dizelerinde olduğu gibi filmde de biraz duygusallık ararım. Geçenlerde araştırdım, soruşturdum. Sayfa sayfa site site gezdim ve sonunda henüz izlemediğim bir film buldum. Hem de dramı fazla olanından. Şimdi size Büyük Sürpriz filminden bahsedeceğim. Namı diğer 50 to 1. 

NEW MEXICO'DAN CHURHILL DOWNS'A UZANAN SERÜVEN: BÜYÜK SÜRPRİZ - 50 T0 1Daha önce de söylemiştim ya: Her atın doğumu, bir umudun tohumudur. Her yıl binlerce İngiliz atı doğar, büyür, gelişir, koşar, kazanır veya kaybeder. Tüyü kadar kazansın tabiri de vardır. Her atın sahibine bu iyi niyet göstergesi cümle, tayın ilk sınavı öncesi söylenir. Fakat öyle mi olur? Asla!.. Daha geçen gün okudum: Avrupa'da başarısız atları kesip İngiliz milletine yedirmişler. Sadece ülkemizde oluyor sanıyorduk ama değilmiş. Avrupa'da da benzer sahtekârlıklar yaşanmıyor değil. Neyse, biz öze dönelim. 

İşte 50 to 1, Büyük Sürpriz filmi de tam bu umut hikâyesini konu ediniyor. İki New Mexico'lu kovboyun hiçbir başarı beklenmeyen atının Amerika'nın en büyük yarışçılık organizasyonlarından biri olan Kentucky Derbi'ye katılmaya hak kazanması ile başlayan olaylar silsilesi bizi bazen güldürüyor, kimi zaman düşündürüyor. Ara sıra da duygu seline kaptırıp üzüyor. Filmin sonunda, o büyük sürpriz gerçekleştiğinde ise tüylerimizi diken diken ediyor.

Çünkü o hiç şans tanınmayan at tamı tamına 1'e 50 oranla o büyük yarışçılık olayını kazanıyor. Tabii kahramanlarımız da birçok duyguyu bir arada yaşıyor: Sevinç, şaşkınlık, mutluluk, hüzün... 

Oyuncular

Filmin başrol oyuncuları: "Skeet Ulrich, Christian Kane, William Devane." Skeet Ulrich'i Çığlık'tan ve Kaçış Odası'ndan biliyorum ama 50'ye yakın filme imza atmış. Kane de Korkunç Şüphe filminden bildiğim bir aktör. Bu ikili ayrıca İnto The West filminde de bir aradalardı. Onu unutmayayım. Devane de Yıldızlararası filmiyle aşina olduğum bir oyuncu. 

Senarist ve Yönetmen

Yönetmen koltuğunda ise Jim Wilson var. Onun da tanınmış filmleri bulunuyor. Benim bildiklerim, yani izlediklerim şunlar: "Mr. Brooks, The Bodyguard, Kurtlarla Dans, Ölüm Yarışı." Üstelik senaryoyu da kendisi yazmış. Daha doğrusu Faith Conroy'la birlikte kaleme almış. Thor'un da senaristi Conroy'du. 

Unutmadan ekleyeyim: Büyük Sürpriz'de konu edinilen at da 2009 yılında Amerika'nın Churchill Downs hipodromunda gerçekleştirilen Kentucky Derbi'yi kazanan Mine That Bird.

Yorum Gönder

0 Yorumlar