O Bir Efsane: Seabiscuit (Zafer Yolu) Filmi

 


Bir at düşünün ki jokeyi kör, antrenörü uyanık, sahibi de dipten doruğa ulaşmış olsun. Bir at düşünün ki 17 koşuya katılıp maidenden çıkamasın. Ve bir at hayal edin: War Admiral gibi bir şampiyonu dümdüz etsin. O bir efsane, onun adı Seabiscuit. İsmi ile müsemma Zafer Yolu filminin başaktörü, tarihe adını altın harflerle yazdırmış,unutulmaz bir yarış atı. 

SEABISCUIT (ZAFER YOLU) FİLMİ 


Seabiscuit


Eski bir kovboy olan Tom Smith ile bisiklet tamirciliğinden bir otomobil firmasının distribütörlüğüne yükselmiş, atlara meraklı, şanslı iş adamı Howard'ın yollarının kesişmesi ile başlayan Zafer Yolu serüveni sizi içine çekecek ve ekran başından bir an bile ayrılamayacaksınız. 

Seabiscuit, 1933 yılında dünyaya gözlerini açtı. O dönem Amerika'da büyük bir ekonomik buhran var ve halk, bir kahraman bulup tutunmak için yanıp tutuşuyor. Seabiscuit ise henüz emekleme çağında. Elbette daha sonra büyüyor, serpiliyor, koşacak çağa geliyor ve 1935 senesinde piste çıkıyor. İlk koşusunda vasat bir görüntü çizip dördüncü oluyor. Ardından da on altı mücadelede maidenden bir türlü çıkmayı başaramıyor. On yedinci denemesinde kazanıp daha sonra o yıl katıldığı diğer on sekiz yarıştan da sadece dört birincilik çıkartabiliyor. Antrenörü mutsuz, ondan ümitli de değil. Yok pahasına satmak istiyor. Zaten Whitney Harası da işe yaramaz olarak gördüğü bu huysuz attan kurtulmanın yolunu arıyor.


Seabiscuit


Tabii bizim kafadarlar da boş durmuyor. Anlam veremedikleri bir büyüsü olduğuna inandıkları bu safkanı 7,500 $'a satın alıyorlar. Üç yaşındaki Seabiscuit, o yıl 9/23 yapıyor. Fena sayılmaz değil mi? Ama durun, daha yeni başlıyoruz. 

1937'ye handikap birinciliği ile başlıyor. Arkasından da önemli handikaplardan birini fotoda veriyor. İşte o gün onun için bir dönüm noktası oluyor. O mağlubiyetin acısını üst üste sınıf yarışlar kazanarak çıkartmaya başlıyor. 

Bu esnada halkın da dikkatini çekmeyi başaran Seabiscuit'in hayran kitlesi de günden güne artıyor. 1937 yılın atı ödülünü almakla birlikte sahiplerine de o gün için astronomik denilebilecek bir rakam kazandırıyor: 169 bin $.

Bir sonraki sene başarılarına yenilerini ekleyen safkan, yine yılın atı olmaya layık görülüyor ve dönemin en güçlü atlarından biri olan War Admiral'i teke tek yarışta geçiyor. 

FİLMİN KÜNYESİ

Tarihi dramla, dramı sporla buluşturan Seabiscuit (Zafer Yolu) filminin yönetmen koltuğunda Gary Ross'u görüyoruz. Dünyaca ün yapan Oceans 8, Açlık oyunları gibi filmlerin de yönetmen koltuğunda gördüğümüz Ross, aldığı paranın hakkını vermiş. 

Ayrıca filmin bir kitaptan uyarlama olduğunu da belirtmek lazım ki eseriyle Seabiscuit: An American Legend isimli eseri ile senaryoyu yazma konusunda Ross'a ilham veren Laura Hillenbrand'ı da analım. 
Oyunculara gelecek olursak başrolde Örümcek Adam serisi, Muhteşem Gatsby, Pi'nin Yaşamı, 25 Saat gibi filmlerden tanıdığımız Tobey Maguire var. Büyük Lebowski, Tron serisi, İron Man, Örümcek Adam yapımlarından bildiğimiz Jeff Bridges de yardımcı oyuncu olarak göze çarpıyor. Kadın oyuncumuz ise Elizabeth Banks. Hani şu Örümcek Adam filminde Mauire'nin âşık olduğu kız yok mu, işte o. Elbette kariyeri bununla sınırlı değil. Charlie'nin Melekleri, Kaçış Planı, Power Rangers, Açlık Oyunları, Yenilmez, Davetsiz ve daha birçok yapımdan ona aşinayız. 

Sizleri Seabiscuit (Zafer Yolu) filmini izlemeye davet ediyorum. Emin olun ki çok keyif alacaksınız. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar