Phar Lap'inki Kadar Büyük Bir KalpPhar Lap, rekorları alt üst etti, Yeni Zelanda'da bütün zamanların en iyi atı olarak kabul edildi. 

Bugün size tavsiye edeceğim at yarışı filmi Phar Lap olacak. Yeni Zelanda'nın Secretariat'ı olan safkanın yükselişi de ölümü de ani olmuş. Ben hayat hikayesini okurken çok etkilendim ve filmini de izledim. Sizlere de yol göstermek için böyle pir içerik hazırlamaya karar verdim. Phar Lap'inki kadar büyük bir kalp derken ne demek istediğimi de anlayacaksınız. 

KALBİ BÜYÜK AT PHAR LAP

1932 yılında Amerika'da ani ölümüyle yarışçılık dünyasını sarsan ve hayran kitlesini hüzne boğan Phar Lap'in o kadar büyük bir kalbi var ki tarifi mümkün değil. Ortalama bir yarış atı kalbinden bir buçuk kat daha büyük ve altı buçuk kilo ağırlığa sahip. Yanılmıyorsam bir başka şampiyon at Secretariat'ın kalbi de bu derece bir hacme ve ağırlığa sahipti. Eclipse de var tabii ki. Onu atlamayalım. 
Avustralya'da tıpkı Amerika'daki gibi buhran döneminde bir anda sıfırdan zirveye çıkan Phar Lap, aynı Seabiscuit'te olduğu gibi ardından kitleleri sürüklemiş ve halka umut aşılamış kahraman bir yarış atıdır. Elbette bizim de Bold Pilot'ımız var. 

Şu anda bu kalp Avustralya Ulusal Müzesi'nin sembolleşen yapılar bölümünde halka sergileniyor ve çok ilgi görüyor. Ayrıca balmumu heykeli ve iskeleti de var. Avustralya için o kadar önemli bir sembol ki bunu filmi izlediğinizde siz de fark edeceksiniz. 

Peki onu bu kadar önemli kılan, böylesine yücelten, halkın gönlünün şampiyonu olmasının sebebi neydi? 

Aslına bakarsanız başlarda Phar Lap; pedigrisi kötü, eşkali sıradan, yarış potansiyeli olmayan bir at. Normal bir atçının, ünsüz antrenörü tarafından hazırlanıyor ve kariyerinin başlarında hiç kimsenin dikkatini çekmiyor. İşte bu durumdaki bir atın elde ettiği başarılar büyük buhran yıllarında perişan olan Avustralya halkının umudunu, ümidini, hayallerini temsil ediyordu. Dibe vuranların bir gün tepeye çıkabileceğini, zayıfların güçlenebileceğini, fakirlerin zenginleşebileceğini Phar Lap'in kariyeri kadar iyi anlatan bir durum olamazdı.


Phar Lap


SEYİS - AT UYUMUNU EN GÜZEL ANLATAN FİLM: PHAR LAP

Seyis Tommy Woodcock ve Phar Lap

Melbourne tay satışlarında 160 Sterlin'e satın alınan Phar Lap'ı keşfeden antrenör Harry Telford, oldukça fakirdir ve tayı alacak ekonomik güce sahip olmadığından bir finansör aramaya koyulur.  David J Davis'in aklını çelerek onu bu alışverişe ikna eder ve Phar Lap'in yolculuğu başlar. 

Katıldığı ilk sekiz yarışta ortada olmayan Phar Lap, daha sonra hiçbir rakibi tarafından kolay kolay durdurulamıyor. Öyle ki Avustralya Melbourne Cup'ı 63 kilo ile tutarak kazanıyor. Şunu da söylemem gerekir: Yıl olmuş 2021 ve 80 yıldır Avustralya Melbourne Cup'a 3 yıl boyunca favori olarak iştirak eden bir başka at yok. 1930 senesinde daha sonra girdiği 41 yarışta 36 birincilik elde eden, 1931 senesinde ise 14 kez potoyu öne geçmiştir. 

1932 yılında Meksika'ya yollanan ve burada da Agua Caliente Handikapı'nı kazanan Phar Lap, 5 Nisan 1932 tarihinde gizemli bir biçimde hayata gözlerini yummuştur. Ölümü üzerindeki spekülasyonlar ise hâlâ tazeliğini koruyor. Solunum yolu enfeksiyonundan öldüğünü düşünen de var, arsenik kullanılarak zehirlendiğini iddia eden de...


Phar Lap, maidenden çıkıyor.


Filmin en önemli sahneleri seyisi Tommy Woodcock ile antrenörü Telford arasında geçenler. Çünkü seyisi safkanın nazik idmanlarla hazırlanması gerektiğini savunurken antrenörü daha sıkı ve zorlu olanlardan yana tercih kullanıyor. Fakat nihayetinde anlaşılıyor ki seyis Tommy haklı. İşte bundan sonra Phar Lap efsanesi başlıyor. 

Bu da bize seyislerin atçılık camiasında ne denli önemli olduklarını gösteriyor. Burada ilginizi çekecek enteresan bir detay daha var: Phar Lap, seyisi Tommy dışında herhangi birinin kendisine temas etmesine asla izin vermiyor. Tıpkı bizim Boldi gibi. O da rahmetli Esra Atman dışında hiç kimsenin yarasına ilişmesine müsaade etmezmiş. 

FİLMİN KÜNYESİ 

Phar Lap; ailecek keyifle, sıkılmadan, tüyleriniz diken diken olarak izleyebileceğiniz Phar Lap, dram yönünden de tatmin edici bir film. Avustralya'da da birçok ödül almış, başarılı bir yapım. 

Filmin yönetmen koltuğunda İndiana Jones filmlerinden tanıdığımız Simon Wincer var. Oyuncu kadrosu Avustralya menşeili olduğu için tanımayabilirsiniz ama tecrübeli isimler olduklarını role girişlerinden anlıyorsunuz.  Tom Burlinson, Judy Morris, Richard Morgan üçlüsü başrolde yer alıyor.

Phar Lap'ınki kadar büyük bir kalp deyişi ise atın gücünü, kuvvetini tanımlamak için kullanılan bir atçılık deyimidir. Başlığı bu yüzden seçtim. Gerçekten de koca yürekli bir şampiyon Phar Lap. Jokeyi şöyle diyor: Bugün bizi geçmek isteyen atın kanat takması gerekiyor.


Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Bold pilotun filmi baştan sona kurgu bold pilotun yarışları haricinde film gerçek hayattan o kadar sapmış ki tamamen hayal ürünü neredeyse bu da aklıma şunu getirdi hazırladığınız yazılar hiç bir dayanağı olmayan yazılar

    YanıtlaSil