Ah O Eski Şampiyon Arap Atları!

 

Yok yok! Tadı kalmadı atçılığın. Nerede o eski şampiyon Arap atları. Şimdikilere bakıyorum da yokluğun içinde başarı yakalıyorlar. Çaş'la Yavuzhan'ın, Odin'le Odinhan'ın, Johny Guitar'la Welldone'ın, Kafkaslı'yla Turbo'nun rekabeti tarihe karıştı. Hep geriye, hep geriye, bir adım gitmiyor ileriye! 


ŞAMPİYON ATLAR

Bak şimdi tribünlere, ne göreceksin. Kafkaslı padoğa çıktığında yaşadığın heyecan yerinde mi, Turbo'yu ilk gördüğünde tattığın duygu var mı? Ayabakan'ın heybetinden, Yavuzhan'ın kuvvetinden eser kaldı mı? Bold Pilot gibi tüylerini diken diken eden bir yarış atı görebiliyor musun? Ya Ribella gibi, Sabırlı gibi sprint atanı var mı? Çetin'in, Mirhat'ın yarım kan olup olmadığını tartışmanın keyfi bile bir başkaydı bir zamanlar.

Şimdi biraz nostalji yapalım ve o eski şampiyonları hatırlayalım. Turbo'dan girelim, Yavuzhan'a selam verelim, Caş'ı, Odin'i yoklayalım ve oradan İngilizlere değinelim. Johnny Guitar, Bold Pilot derken mazinin içinden geçelim. 

Bir atın şampiyon olmasının kriteri nedir bilmiyorum. Çok fazla grup koşu mu kazanmalı yoksa başka bir sebep mi bulmalı. Ama emin olduğum bir tek şey var: Yarışseverin gönlünde taht kurmalı. Şampiyon at dediğin zaman hemen onun adı aklına gelmeli. 


TURBO

TURBO
Turbo: Yer uçağı. Arka arkaya yirmi bir birincilikten sonra potoda Kafkaslı'ya geçilmişti. Ama gönüllerimizdeki tahtı sarsılmadı. Katıldığı otuz bir koşudan yirmi sekiz birincilikle ayrılan Turbo'yu para hırsı bitirdi. Öyle ki Halis Karataş, sakat sakat koşturulduğu son yarışında binmedi. Daha sonra aygırlığa alındı. Araplar o zamanın parasıyla 5 milyon TL teklif ettiler ki şu anda dolar kuru üzerinden düşünecek olursak 50 milyon TL'ye yakın. (2021 Aralık). 

19 Nisan 2021 tarihinde kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 


KAFKASLI

TURBO


O zamanın parasıyla 50 bin TL bedelle idmanlarda kullanılmak için alındı. Çünkü arka ayaklarında, moletlerinde kırıklar, çatlaklar vardı. Tay satışlarında alıcı çıkmaması da bir başka ilginç yanı. Gerçi rahmetli Remazan Kaya da ondaki cevheri görerek almadı. Ha! Bir de taksitle alındığını da söyleyeyim. Tabii hiç de düşünüldüğü gibi olmadı. O şampiyon karakterli bir at idi ve bana idman yancılığı dar geliyor dedi. Yarışlara girdi. 

Şampiyon Arap atları arasına girme yolculuğuna üst üste üç birincilikle başladı. Grup 2 Kazım Karabekir'le başladığı grup yarış serisine Grup 3 Bursa Vali Kupası Koşusu ile nokta koydu. 127 kere piste çıkan şampiyon at Kafkaslı 65 birincilik, 8.6 Milyon TL kazançla adını tarihe yazdırmayı başardı. Düşünsenize: Kafkaslı'nın ayağında kırıklar olmasaydı sizce hiç geçilir miydi? 

Onun da sonu iyi olmadı. Dedikodulara göre aygırlık döneminde cinsel istek arttırıcı ilaçların etkisi ile kalp krizi geçirerek öldü.


YAVUZHAN

YAVUZHAN
Dik başlı, inatçı, başına buyruk bir at. Canı isterse koşan, sonlarda rakibini dalgaya alan, foto finiş önünde başını uzatıp kaç yarış kopardığı unutulan efsane bir şampiyon at. Kafkaslı gibi bir ata binen efsane jokey Selim Kaya aynen şöyle diyor: Bindiğim en iyi at Yavuzhan'dı. 

Yavuzhan, enerjisini o kadar idareli kullanıyordu ki yarış sahalarında uzun süre hükümranlık sürmesinin belki de en önemli sebebi buydu. Altmış sekiz defa piste çıkan, kırk dört birincilik alan ve on altı kez de ikinci olan Yavuzhan'ın içinden şampiyonlar çıkaran birkaç jenerasyonda hep zirvede olması da inanılmaz bir başarı. Onun üstün mücadele gücü, inatçılığı, hırsı ve son damla kana kadar savaştan vazgeçmemesi bu başarısının en önemli sebepleri olsa gerek. 

Yavuzhan'ın taylarını sahada görememek, onun soyunun devam etmemesi çok büyük bir kayıp. Sarılıktan ölmesi ise çok hazin bir durum.


AYABAKANAyabakan'ın 2007 yılında koşmaya başlamasıyla yarış pistleri yeni bir heyecana yelken açtı. Arka arkaya kazandığı on yarış sonrası -tabiri caizse- Çelikkan gibi bir sütçü beygirine geçilmesi büyük hayal kırıklığı yaşatsa da 2008 yılı Cumhuriyet Koşusu'nu kazanmasıyla gerçek bir şampiyon olduğunu gösterdi. 

Türk atçılığı için en büyük kayıp ise 2008 yılında kariyeri noktalanan Ayabakan'ın 2009 yılında pistlere inen yer uçağı Turbo'yla karşılaşamamış olmasıdır. Hâlen aygırlık yapan Ayabakan'ın ise kendi ayarında bir şampiyon tayı bulunmuyor. Belki ilerleyen yıllarda kızları şampiyon atlara annelik yapar.

Diyeceksin ki şampiyon Arap atları bu kadar mı? Daha yok mu? Şu da var, bu at niye yok. Onlar da bir sonraki içerikte.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. While we're at it, the idea of a "scorching" machine additionally doesn't pan out logically. Realistically speaking, a slot machine is a like a pair of cube. You could feel like after you roll 포커 게임 4 sixes in a row you're most likely not going to get another six, but in all probability, the six is just as likely to to|prone to} come up once more as each other number.

    YanıtlaSil