Tarihin En İyi At Yarışı Filmleri!Bugün sizinle en iyi at yarışı filmlerine bir göz atacağız. Bazılarını sizin için daha önce yorumlayıp yayınlamıştım. Bir de yayınlamadıklarım var elbet. Komediden drama, maceradan aksiyona birçok türde at yarışı filmini bu listede bulabilirsiniz. Kısa kısa anlatacağım da. 

TARİHTE ÇEKİLEN İLK AT YARIŞI FİLMİ

Kısa bir bilgi seli de yapmadan edemem. Tarihte çekilen ilk at yarışı filmi "Derbi"dir Orijinal adıyla The Derby. 1895 yapımı olan bu film Epsom Derby konu edinilmiştir. Şu an için ise 2019 Avustralya yapımı "Ride Like A Girl" sinema severlere sunulan son at yarışı filmidir. 2015 Melbourne Cup'ı kazanan kadın jokey Michelle Payne'nin anlatıldığı bu filme internet platformlarından ulaşabilirsiniz. 

Dilerseniz, izlerken tüylerinizi diken diken edecek, gülmekten karnınıza ağrılar sokacak film listemize geçelim isterseniz. 

EN İYİ 10 AT YARIŞI FİLMİ

10 HİDALGOArap Yarımadası'nda ölümcül sonuçları olan at yarışlarına katılan bir binici ve onun atının öyküsünün işlendiği, sizi 1800'lü yıllara götürecek bir film. 

9 PHAR LAPNe demiştik: "Phar Lap'inki Kadar Büyük Bir Kalp" Tıklayın ve okuyun. Gereken her şeyi zaten anlattım. Yormayın arkadaş beni. :D

8 KUPAAvustralya'nın efsane jokeyi Damien Oliver'ı anlatan filmde başarılı binicinin yaşadığı trajik olaylarla nasıl baş edip de 2002 yılı Melbourne Cup'ı kazandığı ustaca işlenmiş. 

7 NATIONAL VELVETVelvet Brown isimli olağanüstü kısrağın anlatıldığı bir at yarışı filmi. Çok huysuz ve ilginç bir şampiyon olan Velvet Brown'ı izlerken atların karakterleri hakkında da bilgi edineceksiniz. 

6 HAYALPERESTİnsanlarla atlar arasındaki iletişimin, duygusal bağın işlendiği muhteşem bir aile filmi. Sakatlık geçiren şampiyon bir yarış atını eski görkemli günlerine döndürmek için kendini adayan bir antrenör ve onun kızına duyduğu muhteşem sevginin anlatıldığı bu at yarışı filmini eşinizi, çocuklarınızı yanınıza alıp doya doya izleyebilirsiniz. 

5 BÜYÜK SÜRPRİZAt yarışında olmaz diye bir şey yoktur konulu harika bir macera filmi diyebilirim. 50 ganyanla Kentucky Derby'yi kazanan Mine That Bird'ü ve onun kovboy sahiplerinin işlendiği filmle alakalı daha fazla bilgiyi daha önce "Büyük Sürpriz (50 to 1) Filmi" içeriğimde vermiştim.

4 ŞAMPİYONLAR1981 yılında İngiltere'nin en önemli yarışı olan Grand National'ı kazanan Bob Champion isimli jokeyin duygu yüklü hikâyesinin anlatıldığı filmde ana konu Champion'un kanserle mücadele ederken bu başarıyı elde etmiş olması. Hüzünleneceksiniz. 

3 BOL ŞANSBugün de güleyim, diyorsanız daha iyisi olamaz. Azılı bir kumarbazın muhteşem serüvenini konu edinen bu filmde kahkahalarınız komşularınızı rahatsız edebilir. Elbette daha önce de işledik: LET IT RIDE 

2 SECRETARIATSecretariat için ne desek azdır. Yazı tura ile alınan, uzunda koşmaz denilen ama uzun mesafedeki rekoru henüz kırılamayan şampiyonlar şampiyonu efsane Secretariat'ın hayatı hakkında daha fazla bilgi isteyenler için bir başyapıt diyebilirim. 

1 SEABISCUITSıfırdan zirveye yükselişin, bir halkın umut kaynağı olmanın en güzel işlendiği filmlerden biri olan Seabiscuit ile ilgili daha fazla bilgi için "O Bir Efsane: Seabiscuit (Zafer Yolu) Filmi" başlıklı yazımda bulabilirsiniz. 


Bugünkü at yarışı filmlerimiz bunlardı. İlerleyen günlerde daha farklı türlerdekilerle karşınızda olacağım. 


Yorum Gönder

0 Yorumlar