Şampiyon İngiliz Atları

O kadar çok şampiyon at var ki hangisini anlatsam bilmiyorum. Ama benim için 4 unutulmaz şampiyon var, onu söyleyebilirim. Bunlar Bold Pilot, Karayel, Sabırlı, Ribella. Hepsinin bendeki yeri ayrı. 

BOLD PİLOTTabii ki efsaneyle başlayacağız. Yıllarca kırılamayan rekor, uluslar arası koşuda Almanların Galtee'sini ezip geçme, Triple Crown, onlarca grup koşu galibiyeti... Say say bitmez. Aygırlık kariyerinde de beklenti çok yüksek tutuldu ama ne yazık ki öyle olmadı. Hara hayatında düşünüldüğü gibi şampiyon taylar veremedi. Heykeli dikildi, jübilesi yapıldı. Unutulmadı, unutulmayacak. 

RİBELLA1300'le 2200 metre arasında kazanılmadık yarış bırakmadı. Gelmiş geçmiş en iyi sprinter kısraklardan biriydi. Dubai'de iki kez koşup efsane jokeyi Karataş'la rakiplerini ezdi geçti. Hiç unutmam bir yarışında son 200'de 5 boyu kapatıp 3 boy fark atmıştı. 

SABIRLI1200 - 1900 arası döneminin en başarılı atıydı. O da Ribella gibi benzersiz bir sprinterdi. Dubai'de yarış kazandı. Harada da kendisi gibi şampiyonlar verdi. 

KARAYELEliyeşillerin efsane İngiliz atı. Hiç geçilmedi. Gazi'de kapatılamaz denen farkı kapatıp fark attı. Türkiye sınırları ona artık dardı. İngiltere yolculuğuna çıkacağı anda sakatlandı. Ardından çocukları, torunları birçok grup koşu kazandılar. Gazi birinciliklerinde onun kanını taşıyan atların adı vardı. Türk atçılık tarihine adını altın harflerle yazdırdı. 

Daha nicelerini sayabiliriz. Trapper, Johnny Guitar, Fair Son, Bartrobel, Kaneko, Kurtiniadis uzak zaman şampiyon atları. Bir de yakın dönemdekiler var elbet. Onlara da sonra değiniriz. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar