At Irklarını TanıyalımAT IRKLARI

Gelin bugün at ırklarını inceleyelim. İngiliz'i, Arap'ı tanıyalım. Elbette öncelikle İngiliz atlarıyla başlayacağız. Çünkü Arap atları özeldir. Onları daha derinden ele alacağız. 

Şimdi siz bu atlar iki ırk mıdır diye de sorarsınız. Hiç olur mu öyle şey? Fresian'ı var, Shire'si var, Mustang'i, Haflinger'i, Breton'u var. Var da var, saymakla bitiremeyiz. Onlara da zaman zaman değiniriz. Gelin en iyisi biz bugünkü konumuza bir dalalım. Bakalım bu İngiliz atlarının özellikleri nelermiş. 

İngiliz Atı

Kısa mesafeleri oldukça hızlı koşma özelliğiyle tanınan İngiliz Atlarının aslen İngiltere kökenli bir at ırkı olmadığını biliyor muydunuz?

Arap aygırları ve İngiliz kısraklarından meydana gelen bu ırk 17. yüzyılda Darley Arabian, Godolphin Arabian ve Byerley Türk ırklarının İngiltere’de melezlenmesiyle oluşturulmuştur.

İriliğini ve hızını İngiliz atından alan bu ırk dayanıklılığını ve zekasını ise Arap atından almıştır.

Bu ırkın gebelik süresi 330-340 gündür.

Hem yarış atı hem de binek at olarak kullanılan İngiliz atları adaptason sorunu yaşamazlar.

Doğum ağırlıkları 40-45 kilogram arasında değişen atlar iki yaşına geldiklerinde gelişimlerini tamamlamış olurlar.

Derin göğüs yapısı, ince vücut ve uzun düz kaslara sahip olan bu atların cidago yükseklikleri 165-170 santimetre arasındadır.

Genellikle al ve doru renkte olan İngiliz atları gelişimlerini tamamladıktan yani iki yaşından sonra koşuya başlarlar.

Kuvvetli kalçaları ile uzun ve eğimli omuzlara sahip olan bu at ırkının derin ve geniş göğüs yapısı kalp ve akciğer için fazla alan sağlamaktadır.

Atlarda bacaklarda ve başta beyazlıklar görülebileceği gibi nadiren kır ve yağız İngiliz atlarına da rastlayabiliriz.

Enerjik ve atletik olan buatların bacaklarında çizme ve tam seki; alınlarında ise yıldız ve akıtma gibi nişanelere rastlanır.

Dört yaşından sonra damızlık olarak kullanılabilmektedirler.

Yağsız ve kaslı vücuda sahip atların bacakları ince ve uzundur. Bununla birlikte ön bacakları da daha uzundur.

Oldukça insancıl olan bu atlar ince ve parlak tüylere sahiptir.

Ülkemizde özel haralarda ve Türkiye Jokey Kulübünde yarış atı olarak yetiştirilen İngiliz Atları ilk defa 1922 yılında Veliefendi Hipodromunda yarış atı olarak koşturulmuştur.

En pahalı atlar sırasında ilk sırada yer alan bu atlardan yarışların yanı sıra engel atlamada ve dresajda da yararlanılmaktadır.

Kıymetli ve özel olan İngiliz Atlarının beslenmesi, temizliği, bakımı da oldukça önemlidir. Beslenmelerinde genellikle yulaf, kuru üzüm ve kuru dut kullanılır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar